MARKO MAUNUKSELAN VÄLITILINPÄÄTÖS
Aito Iskelmän radiojuontaja, tangokuningas, näyttelijä ja pian viisikymppinen. Marko Maunuksela juhlii pyöreitä vuosia julkaisemalla uutta musiikkia.
Näin Marko kertoo tulevasta etapistaan ja kappaleestaan:
”Viiskymppisen välitilinpäätös. Sitähän tämä on. Ja kunnianosoitus upeaa kappaletta kohtaan. Pave Maijasen Pidä huolta klassikkokappaleen versiointi on muhinut mielessäni jo pitkään. Nyt se putkahti jälleen esille, kun vuosimittariin tulee 50 vuotta (50-vuotta 18.1.2024).
Kappaleen tekstissä korostuu juuri se mitä itsekin haluan sanoa tässä elämänvaiheessa. Pidetään huolta.
Miten tärkeää onkaan huolehtia ympärillä olevista läheisistä, ystävistä, omista vanhemmista, omista lapsista ja omista lastenlapsista. Huolehtia, että myös tulevaisuudessa uusilla sukupolvilla on mahdollisuus elää mahdollisimman onnellista ja turvallista elämää. Ja miten tärkeää on vaalia meidän ainutlaatuista luontoa. Luonnon merkitys korostuu omassakin elämässäni koko ajan enemmän ja enemmän.
Luonnossa mieli rauhoittuu.
Halusin tehdä tästä Pidä huolta –kappaleesta tällaisen lempeän ja leijuvan version, jossa laulun teksti nousee korostetusti jalustalle.
Otin yhteyttä Markus Koskiseen (Teleks) jonka tuotannossa ideoitiin laululle uusi elämä. Pidä huolta.”
Pidä huolta -kappale julkaistaan digijulkaisuna perjantaina 19.1.2024.
MARKO MAUNUKSELA
Pidä huolta 3.14
Spotify – Youtube
Sävellys ja sanoitus: Pave Maijanen
Tuotanto, sovitus ja miksaus: Markus Koskinen
Masterointi: Svante Forsbäck
GRF-Records / MvM-musiikki
FIGRF2400001
GRF-CD-160