Kesä 2025 tuo iki-ihanat Ikkunaprinsessat jälleen estradeille ja nyt uudella kokoonpanolla!
Näytelmällistä viihdekonserttia tähdittävät suosikkiartisti Milana Misic sekä Seinäjoen Tangomarkkinoilta tutut Katja Karisukki ja Nina Åkerman. Hyväntuulen aikamatka vie yleisön 1950-1960 -lukujen tunnelmiin niin suosikkisävelien kuin ihanien vaihtuvien mekkojen ja hersyävän huumorinkin kautta.
Ikkunaprinsessat tulkitsevat mm. Brita Koivusen, Pirkko Mannolan, Vieno Kekkosen, Laila Kinnusen, Marion Rungin, Helena Siltalan, Ritva Palukan ja Tuula-Anneli Rantasen tutuksi tekemiä nostalgisia, ikivihreitä lauluja.
Tässä pirskahtelevassa juonellisessa konsertissa kolme muotinukkea Olivia, Santra ja Birgit miettivät ja tarkastelevat maailman menoa, muotia ja musiikkia muotiputiikin ruudun takaa – miehiä unohtamatta.
Mikä mahtaa olla muuttunut?
Muoti…musiikki…kulkupelit…yhteydenpito…treffailukäytännöt…
Ja mikä onkaan pysynyt samana?
Rypyt…jutut…ystävyys…rakkaus…ja miehen katse, tottakai!
Ohjelmistossa kuullaan mm. seuraavat laulut Yön väistyessä, Sä kaunehin oot, Mustat silmät, Maailman paras levy, Pikku midinetti, Ikkunaprinssi, Autoajelulla, Suklaasydän, Ei koskaan sunnuntaisin, Vahanukke ja En vastaa jos soitat.
Käsikirjoitus ja ohjaus: Katja Karisukki
Musiikin toteutus taustoineen: Pasi Ketola
Tuotanto: Gramofoni Oy
Ikkunaprinsessojen näyttävät mekot:
Muotiputiikki Helmi – Joensuuntie 47, 31400 Somero
p. (02) 7489 209 – www.muotiputiikkihelmi.com
Ryhmävaraukset ja lisätiedot:
Jarno Itkonen
Gramofoni Oy
p. 044 9770 504
jarno.itkonen (at) gramofoni.fi
Ikkunaprinsesssat esityspaikkakunnat kesällä 2025:
Ti 3.6. Kajasteen lava, Nurmes
Ke 4.6. Kallioniemen tanssilava, Koria
To 5.6. Honkahovi, Kuhmoinen
Pe 6.6. Mäntymäen lava, Orimattila
Su 8.6. Hiihtomäki, Mikkeli
Su 15.6. Hämyslava, Tottijärvi
Pe 27.6. Pirilän puisto, Kempele
La 28.6. Pirilän puisto, Kempele
La 23.8. Ypäjän musiikkiteatteri, Ypäjä
Esitykset arkisin klo 18 ja viikonloppuisin klo 14.
Liput: Lippupiste
Peruslippu 32 €
Eläkeläiset 30 €
Ryhmät 28,50 € (min. 10 hlö)
