Tangokuningas Harri Hautaniemen huikein keikkamuisto

Uutiset, Yleinen

Hallitseva tangokuningas Harri Hautaniemi on koko elämänsä ollut kiinnostunut laulamisesta ja musiikista. Muusikon uran voinee määritellä alkaneen 4-5 -vuotiaana, jolloin Harri vieraili satunnaisesti kitaraa rämpyttäen isän Iltatähti-orkesterissa, joka säesti tuolloin Joel Hallikaista. Harrin isä Antti Hautaniemi toimi orkesterissa sekä laulusolistina että hanuristina – aikana, jolloin Hallikainen oli Suomen ykkönen ja keikkoja kertyi helposti yli 300 vuodessa.

– Sain olla todistamassa 1990-luvulla jotain, mitä ei Suomessa juurikaan tapahdu, eikä varmaan koskaan enää tule tapahtumaankaan. Yksittäisen artistin valtaisa suosio oli todellakin hämmentävä kokemus. Niin suurta, että sitä saattoi helposti kutsua pahimmillaan jopa massahysteriaksi. Siltä se ainakin näytti 5-vuotiaan pikku-Harrin silmin! Katsoin nimittäin juuri pari VHS-kasetillista vanhaa videomateriaalia, joka sai 36-vuotiaan iso-Harrin hämmästelemään vanhoja keikkamuistoja. Olenko minä todellakin tuossa? Oh-hoh…Mitä kaikkea silmäni näkivätkään. Videonpätkästä ei ehkä välity se todellinen ”hysteria”, mutta lukuisat kuulemani kertomukset ovat avanneet tuota hyvin mieletöntä Joel Hallikaisen fanitusta ja sitä keikkatahtia, joka vallitsi. Välillä minä siellä mukana rohkeana muusikon alkuna, Harri hämmästelee.

Musiikkimaailma on muuttunut paljon mm. netinkäytön yleistymisen myötä. Artistien tuotoksia on helppo seurata netin välityksellä, mutta selvää on, että livekeikat ovat niitä kaikkein hienompia kokemuksia. Se yhteys ja tunnelma, joka vallitsee esiintyjän ja yleisön välillä on aivan vertaansa vailla. Alkavalle kesälle onkin helppo suosia pieniä someaukoja ja ottaa suunta livekeikoille.

Harri Hautamäki yhteiskeikalle Joel Hallikaisen kanssa 8.6. Tirvan lavalle, Kouvolaan

Tähän saumaan on hyvä vinkata, että saan Joel Hallikaisen kanssani pitkästä aikaa yhteiskeikalle! Esiinnymme nimittäin sunnuntaina 8. kesäkuuta Kouvolassa, Tirvan lavalla. Se on tuleekin olemaan herkän nostalginen hetki, joka on heittämättä hieno juhlan paikka. Toki myös siksi, että tänä kesänä legendaarinen Tirvan Lava täyttää 70 vuotta, Harri jatkaa.

Heinäkuussa Harri luovuttaa tangokruunun seuraajalleen

Harri Hautaniemeltä ilmestyi 23. toukokuuta sinkku, jota hän kuvaa pesunkestäväksi radiopopiksi, joka ei kuitenkaan käännä selkää tanssimusiikille. Kuuntele: Kilpi.

– Tangovuosi omalta osaltani on ollut hieno, mielenkiintoinen, ikimuistoinen ja toisaalta myös henkisesti raskas.

Kuunneltuani uudet tangolaulukilpailun kokelaat olen ilokseni huomannut, kuinka erilaisia laulajia tänä vuonna on mukana – sellaisia, jotka eivät kuulosta perinteiseltä ”tummalta tangoääneltä”. Luovutan kruunun mielelläni uudelle kuninkaalle, joka heinäkuussa valitaan Seinäjoen Tangomarkkinoilla. Ja ilahdun suuresti, mikäli uusikin kuningas edustaa modernia otetta tangon tulkintaan, Harri miettii.